Weganizm jest dla każdego Strona Główna Weganizm jest dla każdego
Dieta wegańska - na FORUM wymieniajmy się doświadczeniami i poglądami w przyjaznej wegańskiej atmosferze

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Regulamin Wioski Chmurkowo
Autor Wiadomość
arahdalum 

Dołączył: 14 Lis 2010
Posty: 9
Skąd: Polska
Wysłany: 2010-12-20, 01:36   Regulamin Wioski Chmurkowo

-------------- Szkic roboczy "Regulaminu Wioski Chmurkowo" ---------------


Regulamin Wioski Chmurkowo!

Motto: „Nikt nie narusza przestrzeni drugiej, żywej istoty”!


Zapraszam osoby zainteresowane zorganizowaniem się w Kontemplacyjną Wioskę do rozważenia propozycji uczestnictwa w Wiosce Chmurkowo. Wszelkie propozycje, wnioski czy uwagi do przedstawionych przeze mnie poniżej poglądów bardzo proszę umieszczać w postach w tej kategorii.

Do punktów regulaminu dołączyłem przykłady z życia wzięte w celu pełnego zobrazowania intencji tworzącego regulamin.

Wypracujmy wspólny model wioski, który będzie odpowiadał nam wszystkim, w którym wszyscy będziemy się czuć dobrze i bezpiecznie.

Charakter Wioski Chmurkowo
Wioska o charakterze Kontemplacyjno – wegańskim!

Cel stworzenia Wioski Chmurkowo
Celem stworzenia Wioski Chmurkowo jest chęć stworzenia społeczności, która będzie kierowała się wspólnymi zasadami moralnymi, ekologicznymi, etycznymi i żywieniowymi. Gdzie ludzie będą dla siebie przyjaźni i serdeczni a swoich oponentów będą traktować w najgorszym przypadku z życzliwą obojętnością. Wioska ta będzie posiadała charakter kontemplacyjny.

Wspaniale byłoby mieć za sąsiadów ludzi, o których wiemy, że możemy na nich liczyć w razie potrzeby, że możemy im zaufać zostawiając pod ich opieką naszych najbliższych, ukochane dzieci czy umiłowane zwierzątka.

Poniżej opisuję zasady, jakie proponuję, aby obowiązywałyby w Wiosce Chmurkowo.

1) – główna zasada decydująca o charakterze wioski. Nikt nie narusza przestrzeni drugiej żywej, istoty.

Przykłady:
a) - zakaz naruszania przestrzeni ciszy. Każdy ma prawo do przebywania w ciszy. Mieszkaniec wioski, który ustawi natężenie dźwięku w swoim sprzęcie grającym tak, że dźwięk słychać u sąsiada, narusza przestrzeń ciszy sąsiada. Nawet jeśli dźwięk słychać słabo (np. słychać tylko delikatne buczenie niskich tonów subwoofera), to na pewno będzie to przeszkadzało osobie medytującej, kontemplującej, modlącej się lub czytającej. Banalnym rozwiązaniem takiej sytuacji jest słuchanie radia czy muzyki przez słuchawki.

b) - zakaz naruszania przestrzeni zapachu - np. odkrycie szamba i pozostawienie go nie zasłoniętym

c) - zakaz naruszania przestrzeni czystego powietrza - np. toksynami - poprzez niewyłączanie samochodu podczas postoju lub rozmowy z sąsiadem lub palenie papierosów przez odwiedzającą mieszkańca wioski rodzinę - smród dymu papierosowego rozprzestrzenia się do sąsiadów

d) - zakaz naruszania przestrzeni energetycznej - przykład opowiedziany przez znajomego radiestetę - pewien człowiek w (chyba) Austrii wybudował sobie piramidę do medytacji. Piramida promieniowała zielenią ujemną w kierunku jego sąsiadów (zieleń ujemna jest szkodliwa dla zdrowia)

2) – zasady kontemplacyjne - ponieważ wioska posiada charakter kontemplacyjny, stąd tak wielki nacisk kładziony jest na poszanowanie prawa drugiego człowieka do ciszy i spokoju. Zasady poszanowania ciszy odnotowane są w oddzielnym punkcie

3) - zasady żywieniowe:

a) - główny cel doboru żywności:
- nie powodować (nie przyczyniać się do) cierpień istot żywych
- zdrowo się odżywiać

b) - Niedopuszczalne jest spożywanie mięsa! Zatem zakazane jest również robienie grilla z mięsa zwierząt przez odwiedzającą danego członka społeczności rodzinę. Robienie grilla z mięsa zwierząt narusza zasadę 'Niespożywania mięsa' oraz naruszania przestrzeni zapachu

c) - chociaż nie wymagałbym przestrzegania diety wegańskiej, jednak chętnie widziałbym w wiosce osoby, których sposób żywienia jest bardzo zbliżony do diety wegańskiej. A więc oprócz wegan (i ludzi żywiących się jeszcze bardziej restrykcyjnie) chętnie widziałbym wegetarian, którzy zwracają baczną uwagę na to, co jedzą.

4) - stosunek do innych wyznań - jak najbardziej życzliwy. Nieważne, w co wierzą nasi sąsiedzi, ważne, jakimi są ludźmi. Każda z religii, każde z wyznań opiera się na identycznych zasadach w stosunku do innych żywych istot (zarówno ludzi jak i zwierząt czy roślin):
-> miłości bliźniego
-> niekrzywdzenia
-> niekłamania
-> moralnego prowadzenia się
-> zakazu intoksykacji (niepalenia, niepicia, niezażywania narkotyków)
-> poszanowania praw istot żywych

5) - organizacja ekonomiczna wioski. Wioska jest zorganizowaną społecznością w sensie społecznym, jednakże w sensie majątkowym każdy będzie posiadał niezależność finansową.
Zatem mamy swoją działkę, swój dom i sami, własnymi środkami zarabiamy na swoje utrzymanie.
Nie przewiduję wspólnoty majątkowej.

a) - ewentualnie do rozpatrzenia wspólnota (majątkowa lub wspólnota pracy) przy wspólnej uprawie roślin ekologicznych. Ale przy takiej opcji należy omówić możliwość wypisania się z tej wspólnoty (na przykład w przypadku, gdy ktoś jest lub zostaje bretarianinem (niejedzącym) i nie chce uczestniczyć ani w pracy ani majątkowo w uprawie niepotrzebnych mu produktów)

6) - prace społeczne. Nie przewiduję żadnych prac społecznych. Nie jest wskazane żadne wywieranie nacisku na innych, aby poświęcili swój czas dla dobra ogółu.
Jeśli ktoś chce poświęcić swój czas i zrobić coś dla innych, niech będzie to jego dobra wola, chęć wyrażenia się czy chęć pomocy. Taka dobrowolna praca będzie o wiele więcej warta niż zmuszanie kogokolwiek do jakichkolwiek czynności.

Niedopuszczalne jest również napiętnowanie kogokolwiek, że nie wziął udziału w jakichś pracach społecznościowych. Szanowana jest bezwzględnie wolna wola wszystkich członków społeczności.

7) - relacje społeczne. Wszyscy są do siebie życzliwie nastawieni. Idealną sytuacją byłaby sytuacja, gdzie wszyscy będą dla siebie przyjaciółmi. Jednakże z uwagi na różnice osobowości czy charakteru wiadomo, że nie wszyscy będą do siebie pałać przyjaźnią.

Celem stworzenia tej wioski jest między innymi zagwarantowanie wszystkim, że nikt dla nikogo nie będzie wrogiem. W najgorszym przypadku będziemy dla siebie życzliwie obojętni.

8) - przestrzeganie ciszy. Wioska ta przeznaczona jest dla osób, które chcą spędzać swoje dni w ciszy i spokoju. Społeczność wioski rozumie doskonale, że radio czy muzyka słuchana przez sąsiada przy takim natężeniu dźwięku, że słyszą to inni sąsiedzi, narusza prawo drugiego człowieka do ciszy i spokoju.
Zrozumieć tutaj należy kilka zasadniczych rzeczy:

a) - nawet radio słuchane cicho, ale tak, że sąsiad słyszy dźwięki może uniemożliwić sąsiadowi np. czytanie książki. Poza tym każdy ma prawo siedzieć w ciszy, medytować czy kontemplować, a nawet ledwo słyszalny dźwięk dochodzący z subwoofera może utrudnić czy uniemożliwić dany zamiar. A rozwiązać kwestię można w bardzo prosty sposób, np. słuchając radia czy muzyki przez słuchawki.

9) - propozycja rozwiązywania lokalnych sporów - kwestia do przedyskutowania tego punktu z innymi uczestnikami społeczności i wypracowania modelu postępowania

10) - ze względu na ekologiczny charakter wioski, mieszkańcy wioski doskonale zdają sobie sprawę ze szkodliwości pewnych rozwiązań technologicznych i zdecydowanie sprzeciwiają się wdrożeniu takich technologii w lokalnej społeczności. Należą do takich szkodliwych technologii między innymi:

a) - bezprzewodowe sieci WiFi

b) - stacje przekaźnikowe telefonii komórkowej

c) - wszelkie nadajniki sygnałów radiowych

d) - quady - amplituda (głośność) generowanego dźwięku nie spełnia żadnych norm zdrowotnych, a tym bardziej norm Wioski Chmurkowo

11) - Wszelkie inicjatywy, czy to indywidualne, czy też zbiorowe, nie mogą z założenia kolidować z podstawowymi założeniami wioski, ani z jej charakterem

12) - System głosowania lokalnej społeczności w sprawie wdrożenia we wiosce nowych rozwiązań.

a) - do omówienia z uczestnikami wioski - np. jednomyślność, większość głosów (jeśli większość głosów, to w jakim stosunku)

Z założenia w każdej wiosce społeczność danej wioski dobrowolnie zobowiązuje się przestrzegać poniższych zaleceń:

1) - Bezwzględne poszanowanie życia wszystkich żywych istot (ludzie, zwierzęta, rośliny)Z założenia w każdej wiosce społeczność danej wioski dobrowolnie zobowiązuje się przestrzegać poniższych zakazów:

1) - zakaz spożywania mięsa (oczywiście ryb też nie wolno zjadać)

2) - zakaz intoksykacji istot (alkohol, używki, narkotyki, dopalacze, papierosy, fajki, itp.).

3) - zakaz zanieczyszczania środowiska. Na przykład niedopuszczalne jest:
-> spalanie gum
-> palenie folii, plastyków czy materiałów syntetycznych w piecach
-> zostawienie pracującego silnika spalinowego na dłużej, niż jest to konieczne. Np. niezgaszenie silnika samochodu podczas rozmowy z sąsiadem


-> Cisza nocna w godz. 6 - 22 jest wymogiem bezwzględnym!

W Regulaminie będą na bieżąco nanoszone zmiany wynikające ze wspólnych ustaleń forumowiczów odnośnie omawianych punktów.
Ostatnio zmieniony przez arahdalum 2011-01-20, 16:21, w całości zmieniany 1 raz  
 
   
edysqa 

Wiek: 38
Dołączyła: 12 Paź 2010
Posty: 11
Skąd: Łódź
Wysłany: 2011-01-10, 23:00   

Czy ta wioska już istnieje??
_________________
"Przyzwyczajenie się do przemocy i agresji może prowadzić do braku współczucia, a brak współczucia do braku człowieczeństwa"

Moje gotowanie (od jakiegoś czasu weganskie, było wegetarianskie):
www.cobylonaobiad.blox.pl
 
   
arahdalum 

Dołączył: 14 Lis 2010
Posty: 9
Skąd: Polska
Wysłany: 2011-01-11, 09:20   

edysqa, ta wioska jeszcze nie istnieje. Najtrudniejszym zadaniem jest zebranie członków mini - społeczności, którzy chcą funkcjonować w takiej wiosce. Myślę, że wystarczyłoby kilka rodzin (np. trzy), żeby można było zacząć wcielać w życie projekt wioski.
_________________
Eko-Wioska - organizujmy się: http://www.weganizm.com/forum/eko-wioska-vf44.htm
 
   
edysqa 

Wiek: 38
Dołączyła: 12 Paź 2010
Posty: 11
Skąd: Łódź
Wysłany: 2011-01-11, 09:37   

Pomysł mnie się podoba :-)
Ale co z ziemią itp?
_________________
"Przyzwyczajenie się do przemocy i agresji może prowadzić do braku współczucia, a brak współczucia do braku człowieczeństwa"

Moje gotowanie (od jakiegoś czasu weganskie, było wegetarianskie):
www.cobylonaobiad.blox.pl
 
   
arahdalum 

Dołączył: 14 Lis 2010
Posty: 9
Skąd: Polska
Wysłany: 2011-01-11, 11:35   

Moim zdaniem, ustalenia ogólne (np. jakieś punkty regulaminu, zasady współistnienia społecznego, etc.) najlepiej ustalać na forum.

Następnie niezbędnym czynnikiem byłoby spotkanie się osobiste osób zainteresowanych. Musimy się poznać, zobaczyć, 'poczuć' energetycznie relacje pomiędzy nami i wtedy zadecydować, czy chcemy tworzyć razem coś nowego.

Kwestia ziemi i już bardziej szczegółowe ustalenia byłyby przeprowadzane już tylko pomiędzy ludźmi, którzy przez wszystkich zostali zaakceptowani do wspólnoty. Forma kontaktu takich ludzi może być różna w zależności od potrzeb i możliwości.

Oczywiście wszystko to, co piszę, to są moje propozycje. Jeśli ktoś ma inne interesujące propozycje, zachęcam do wypowiadania się w tym temacie :-)
_________________
Eko-Wioska - organizujmy się: http://www.weganizm.com/forum/eko-wioska-vf44.htm
 
   
Vitaria 

Dołączyła: 18 Lis 2010
Posty: 3
Skąd: Warszawa/Kraków
Wysłany: 2011-01-17, 11:58   

Jestem jak najbardziej za. Organizujmy się. :-)
 
 
   
arahdalum 

Dołączył: 14 Lis 2010
Posty: 9
Skąd: Polska
Wysłany: 2011-01-18, 13:06   

Witaj, Vitario!

Bardzo się cieszę, że spodobał Ci się pomysł Eko - Osady/Wioski :-)

Tak, jak pisałem wcześniej, proponuję na forum rozmawiać o regulaminie, zasadach czy własnych propozycjach, natomiast inne - odnośnie do usytuowania Osady czy sposobu realizacji - ustalenia najlepiej przeprowadzić już podczas bezpośrednich rozmów czy spotkań.

Myślę, że najlepiej będzie, jak porozmawiamy sobie na skype lub innym komunikatorze (jak wolisz).

Zaraz wyślę Ci prywatną wiadomość z moimi danymi do skype i będę czekać na kontakt z Twojej strony.

Do usłyszenia :-)
_________________
Eko-Wioska - organizujmy się: http://www.weganizm.com/forum/eko-wioska-vf44.htm
 
   
Orzeł 


Dołączył: 19 Paź 2010
Posty: 103
Skąd: Unia Europejska
Wysłany: 2011-01-21, 09:11   

Bez szmalu nie da się nic zrobić. Nie te czasy.
_________________
GO VEGAN!
 
   
arahdalum 

Dołączył: 14 Lis 2010
Posty: 9
Skąd: Polska
Wysłany: 2011-01-21, 11:12   

Witaj, Orle!

Akurat nie zakładam tworzenia czegoś bez odpowiednich funduszy. Chociaż ponoć projekt "Anastazja" zakłada coś takiego, że dostajesz od Państwa w wieczyste użytkowanie bez prawa do sprzedaży ziemię, na której możesz żyć.

Moim celem, w wielkim skrócie, jest coś takiego.

Zbierają się przynajmniej trzy rodziny, którym odpowiada kontemplacyjny charakter osady i podoba się regulamin. Wspólnie ustalamy i pracujemy nad znalezieniem miejsca dobrego dla nas wszystkich. W obrębie nowo wybranego miejsca każdy kupuje kawałek ziemi dla siebie i stawia sobie dom.

Zatem tworzymy osadę gdzieś na odludziu, wspieramy się, gdy ktoś potrzebuje pomocy (chociażby przypilnowanie dobytku, gdy wyjedzie np. na wczasy), siedzimy sobie cicho i spokojnie niczym Kochanowski pod lipą. Kontemplujemy, medytujemy.

Jest cisza, spokój, nic się nie dzieje ... :-)
_________________
Eko-Wioska - organizujmy się: http://www.weganizm.com/forum/eko-wioska-vf44.htm
 
   
ekoVegan 

Dołączył: 15 Lip 2011
Posty: 11
Skąd: ziemia :)
Wysłany: 2011-07-16, 00:21   

Jestem za nieodpłatnym pozyskiwaniem gruntów Skarbu Państwa (polskiego) oraz od gmin i prywatnych darczyńców na tworzenie wspólnot, wiosek, osad wegańskich.
Aby tego dokonać możemy spróbować wyszukać intersujący grunt (interesujące grunty), wspólnie skomponować odpowiednie pismo, podpisać je (kilk(unast/udziesięci)oma / kilkuset) podpisami.
Jeżeli to nie zadziała lub oprócz tego pomysłu można stworzyć oficjalną fundację wegańską (lub stowarzyszenie lub po prostu jakąś organizację pożytku publicznego).
Być może jako fundacja/stowarzyszenie łatwiej będzie można pozyskać nieodpłatnie grunty (gospodarstwo).
Ostatnio zmieniony przez ekoVegan 2018-01-12, 04:36, w całości zmieniany 1 raz  
 
   
wawrzyn 

Dołączył: 13 Lut 2011
Posty: 20
Skąd: łaziska górne
Wysłany: 2011-07-30, 08:58   

Najbardziej podoba mi się pkt a) - zakaz naruszania przestrzeni ciszy. Każdy ma prawo do przebywania w ciszy. Dobrze że na to zwróciłeś uwagę.
Chętnie zamieszkałbym w wege sąsiedztwie, obecnie mój sąsiad robi wurst :cry:
_________________
 
   
AirMan 


Wiek: 41
Dołączył: 29 Gru 2011
Posty: 9
Skąd: Ziemia
Wysłany: 2011-12-29, 11:40   

Z wielką przyjemnością zamieszkałbym w takiej eko-wiosce ;-)
Zatem - pomyślności :-)
_________________
“To umysł czyni szczęśliwych bądź zdesperowanych, bogatych lub biednych. ”
http://xxxairmanxxx.wordpress.com/
 
   
Ewa 


Dołączyła: 29 Lip 2013
Posty: 10
Skąd: Legnica
Wysłany: 2013-08-04, 21:29   

Czy ten temat jeszcze aktualny?
Myślimy z narzeczonym nad stworzeniem czegoś podobnego...
Jesteśmy otwarci na współpracę, pomysły...
_________________
Z wegańskiego piekarnika
www.wegarnik.blogspot.com
 
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Support forum phpbb by phpBB3 Assistant
Strona wygenerowana w 0,17 sekundy. Zapytań do SQL: 10